Jak vybrať vhodné ponorné nebo povrchové čerpadlo

Kategorie
 
 
 
 
 
Domintex
 
 
 

Jak vybrať vhodné ponorné nebo povrchové čerpadlo

 

Čerpadla se z hlediska způsobu instalace a umístění dělí na dva základní typy. Ponorná čerpadla a porvrchové čerpadla.
 

Ponorná čerpadla na vodu, kaly, chemikálie.

Ponorné čerpadlo je umístěno přímo ve zdroji kvaplainy, čímž může být studna, vrt, nádrž septik, přírodní zdroj vody a pod. Protože je čerpadlo zatopené, nemusíme ho závodnit 

Ponorná čerpadla na čistou vodu: 

Ponorná čerpadla na čistou vodu se umísťují 60 - 100 cm nad dno studny nebo vrtu, záleží od vodního sloupce ve studni. Každopádně není dobré ponořit čerpadlo na dno studny, aby nevírilo kal a písek. Nadměrné množství písku a pevných částic snižuje životnost čerpadla. Maximální množství pevných částic v kapalině je 150 g / m3, Pevné částice způsobují rychlejší opotřebení oběžných kol. Ponorná čerpadla mají často zabudovanou zpětnou klapku, která zabraňuje zpětnému toku kapaliny do studny. Zpětnou klapku doporučuji použít, zejména v případě pokud není součástí čerpadla. Pro maximální těsnost se používá i zpětná klapka na vstupu do systému rozvodu vody za studnou.Čerpadlo tím pádem netlačí vzduch do systému, a pokud máme zabudovanou k čerpadlu řídicí jednotku nebo frekvenční měnič, mohl by nám vypínat čerpadlo z důvodu chodu nasucho.
Čerpadlo zavěsíme na ocelové nebo syntetické lanko, které upevníme na vrchu studny nebo vrtu. Nikdy netaháme ani nespouštíme čerpadlo na elektrickém kabelu nebo hadici, pokud to není nutné. Čerpadlo musí být celé ponořené do kapaliny, protože kapalina chladí motor čerpadla. Výjimkou jsou čerapdlá s chladicím pláštěm, které mohou být i částečně vynorené. Ty jsou vhodné pro čerpání s mělkých nádrží, vodních toků a  pod. Štadnardne se ponorná čerpadla instalují ve vertikální poloze, ale máme v nabídce i čerpadla, které se mohou instalovat iv horizontální poloze, v popisu čerpadel je poloha instalace uvedena.
Abychom minimalizovali tlakové ztráty, ideální je pokud je připojovací rozměr čerpadla a hadice stejný, případně má hadice o jednu dimenzi menší rozměr. Při větším redukci příchází k tlakovým a průtokovým ztrátám. Nad studnou už můžeme potrubí zredukovat nebo rozetviť. Čím déle je potrubí se stejnou dimenzí jako dimenze připojení čerpadla, tím menší jsou ztráty.
K ponorným čerpadlům do studny doporučujeme instalovat ochranu suchobehu, hlavně pokud máte málo vydatnou studnu. Ochrana vypne čerpadlo při nedostatku vody, a zabrání tím poškození čerpadla. Pokud potřebujete regulovat tlak čerpadla, je vhodné instalovat k čerpadlu tlakový spínač, řídící jednotku nebo frekvenční měnič . Při regulovaném provozu doporučujeme také použít alespoň malou tlakovou nádobu, která pohlcuje poklesy tlaku způsobené netěsností a pod. Zabrání se tím častému spínání čerpadla, zejména při použití frekvenčního měniče, který je velmi citlivý na pokles tlaku. Při použití tlakového spínače je tlakovou nádobu nutné použít. Také si můžete vybrat ze širokého výběru vodáren s ponornými čerpadli v našem obchodě. Sestavy obsahují všechny potřebné komponenty a jsou nakonfigurovány podle požadovaných parametrů.


Ponorná čerpadla na kaly, oleje, chemikálie: 

Při kalových ponorných čerpadlech je třeba při výběru zohlednit hlavně jaké medium budeme s čerpadlem čerpat Při čerpání hustých kalů a splašků bereme v úvahu průchodnost pevných částic, tento parametr je při každém kalovém čerpadle uveden. U čerpadel do žumpy s vířivým kolem se průchodnost pohybuje od 10mm až do 80mm. Speciální skupinou jsou čerpadla s řezacím zařízením, které mají menší průchodnost, ale mají instalované řezací zařízení nebo drtič částic, který pevné částice rozřežou a do čerpadla vchází už emulze. Čerpadla s vířivým oběžným kolem nasají kapalinu i s pevnými látkami, které projdou celým čerpadlem. Čerpadla do žumpy se zpravidla vyrábějí z litiny, odolných plastů nebo nerezové oceli.
U čerpadel na oleje a chemikálie třeba vzít v úvahu charakter a agresivitu media. V popisech čerpadel jsou přiloženy i technické listy, v nichž jsou uvedeny konkrétní kapaliny, které lze s čerpadlem čerpat. Přitom je třeba brát v úvahu nejen materiál ze kterého je čerpadlo vyrobeno, ale i materiál ucpávek, těsnění a pod. Na agresivněji kapaliny je vhodné použít čerpadla z nerezové oceli nebo odolného plastu.
V e-shopu jsou kalová čerpadla řazeny do kategorií podle čerpaného media pro usnadnění výběru vhodného čerpadla.
Kalová čerpadla a čerpadla na chemikálie se mohou umístit na dno žumpy, nádrže a pod. V některých případech je to dokonce vhodnější, aby se rozvířily usazeniny na dně. Čerpadla mohou být vybaveny plovákem, který nám reguluje hladinu kapaliny, a chrání čerpadlo proti chodu nasucho. Pro regulaci hladiny kalových čerpadel není vhodné použít hladinové snímače, protože se zanesou kalem a nereagují na pokles hladiny. Nejlepším řešením je plovák nebo soustava plovákových spínačů v kombinaci s vhodnou řídící jednotkou . Při náročných aplikacích se umísťují i dvě kalová čerpadla, aby se mohli střídat. Ponorná kalová čerpadla nejsou vhodné pro použití do nepřetržitého provozu, proto je dobré regulovat provoz nebo vypínat čerpadlo po určitém čase, aby neshořel motor. Zpravidla je interval vypnutí po 1 až 2 hodinách provozu. 

Povrchové čerpadla na vodu, kaly, chemikálie a potraviny.

 

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze